reklama

"Hybrydy na testosteronie" - wykład z cyklu Reinterpretacje Świata Sztuki

reklama
Służewski Dom Kultury
ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2025-02-18
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach plastycznych.

Zamieszkiwały góry i lasy. Były silnej budowy, górną połowę ciała miały ludzką, dolną – zwierzęcą; przedstawiano je ze zmierzwionymi włosami, płaskim nosem, spiczastymi uszami. Centaury – jak wierzyli antyczni – żywiły się surowym mięsem upolowanych zwierząt, porywały kobiety, chętnie się upijały.

Podobnie wyobrażenia fauniczne związane były z tym, co zmysłowe i nieokiełznane. Tożsame znaczeniowo nazwy: „faun”, „Pan” i „satyr” przez wieki symbolizowały w kulturze europejskiej kult życia, namiętności i niepohamowane instynkty. Wszystkie te i podobne męskie figury mitycznych hybryd, jak na przykład Minotaur, stanowiły w istocie zręczny kostium dla wyrażenia ludzkich cielesnych pragnień. O ile dawniej ich na wpół zwierzęca natura pozwalała snuć historie o przekraczaniu norm społecznych i moralnych, dzisiaj często staje się w sztuce metaforą Innego i jego emancypacji.

Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą”, gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.

O cyklu:
„Reinterpretacje świata sztuki”, to cykl spotkań poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie mówione, spisane i przedstawiane w sztukach plastycznych. W myśl narracji wskazujących nadejście końca antropocenu bohaterami cyklu staną się nie ludzie, lecz jednorożce, syreny, wilkołaki, a nawet pająki. Przyglądając się dziełom sztuki dawnej i współczesnej odkryjemy, jak rodziły się mity im poświęcone, czego były symbolami i wreszcie jak odczytywane są dzisiaj.

offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku

tłumaczenie na Polski Język Migowy
Ilustracja: Eugene Fromentin, Centaury, 1868 




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-2°C
2.06km/h
1033hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama


Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM