Wodniczka - fascynujący ptak bagien - spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem
Kiedy: | 2024-10-29 |
---|---|
Czas trwania: | 19:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
Wodniczka jest małym ptakiem wróblowym, przystosowanym do rozrodu na niezadrzewionych, podmokłych terenach porośniętych przez turzyce.
To ptak niepozorny, skryty i trudny do badania. Słynie z donośnego śpiewu samców, w który wsłuchują się miłośnicy ptaków i który przez ekologów wykorzystywany jest do szacowania wielkości populacji wodniczki. Ma wyjątkową biologię lęgową – i samce, i samice kojarzą się z wieloma partnerami. A co najważniejsze, jest gatunkiem narażonym na wyginięcie z powodu niszczenia siedlisk lęgowych przez człowieka. Justyna Kubacka opowie o tym, co wiemy o życiu tajemniczej wodniczki, dlaczego ważna jest jej ochrona i jak mogą jej pomóc badania genetyczne.
Współorganizator: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Ekspertka:
Justyna Kubacka – pracuje w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN i specjalizuje się w badaniach ptaków. Od 2011 r. zajmuje się wodniczką, podejmując zagadnienia z pogranicza ekologii i ewolucjonizmu, a w ostatnim czasie przygląda się także różnorodności genetycznej wodniczki.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu:
w każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
offline: sala widowiskowa z publicznością,
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku