Scena tańca improwizowanego [SIC!] Saute

![Scena tańca improwizowanego [SIC!] Saute](/images/wydarzenia/485892867-1228296272355916-4357233809128989412-n.jpg)
Kiedy: | 2025-04-12 |
---|---|
Czas trwania: | 18:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
[SIC!] SAUTE
Wydarzenie ma formę cyklicznych wieczorów, w których uczestniczą osoby związane z polską sceną improwizowaną. Jest to emanacja międzynarodowego festiwalu improwizacji tańca, który od swojej pierwszej edycji w 2007r przedstawiał i wprowadzał mało znane wówczas w Polsce metody tworzenia, prezentacji i edukacji przez improwizację. Teraz sytuacja się zmieniła i śmiało możemy powiedzieć, że ta dziedzina sztuki istnieje i się rozwija. Potrzebujemy więc stałych i regularnych prezentacji! I jest nią właśnie Scena Tańca Improwizowanego [sic!] w odsłonie “saute”.
“Saute” to proces odkryty i dość surowy . Sens i forma saute. Mamy ciało, mamy myśl, wyobraźnię, podłogę. Mamy cały świat zewnętrzny i wewnętrzny, konteksty i powody, żeby tworzyć. I korzystamy z zasobów “królowej” twórczości - improwizacji, która dużo wymaga i jeszcze więcej oferuje. To proces, który nigdy się nie kończy, możliwości twórcze ma niewyczerpane i z zasady to 100% życia w życiu. To wiele metod i technik precyzyjnego tworzenia, gdzie proces jest równoznaczny z działaniem finalnym.
Wystąpią
Agata Jędrzejczak tancerka, improwizatorka, choreografka
Paweł Grala tancerz, improwizator, choreograf, performer
Omar Karabulut- tancerz, improwizator, choreograf
Aleksandra Bożek-Muszyńska improwizatorka, choreografka, tancerka i performerka, kuratorka sceny
Ilona Trybuła tancerka, improwizatorka, choreografka, performerka, kuratorka sceny
Wstęp wolny
W ramach konkursu: Kultura Warszawy - dzieła, projekty, wydarzenia
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM w partnerstwie z Centrum Łowicka
Współfinansowanie m.st. Warszawa
Agata Jędrzejczak
„Jak dla mnie: Improwizacja—odsłania to co ukrywane. Wspomaga również procesy twórcze i poznawcze.”
Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendystka MKiDN (2023) oraz José Limón Dance Foundation. Brała udział w programie HaKibbutzim College w Tel Awiwie. Realizowała interdyscyplinarne projekty artystyczne, m.in. „Laboratorium Pamięci”. Od 2023 roku wykładowczyni w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Paweł Grala
choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Interesuje się teatrem tańca i improwizacją ruchową. Łączy taniec z innymi dziedzinami sztuki, badając jego rolę i formę. Skupia się na kompozycji w czasie rzeczywistym, rozwijając obecność i otwartość na zmiany. W swojej pracy kieruje się ciekawością i swobodą twórczą, eksplorując nowe połączenia i możliwości ruchu.
Omar Karabulut
“Improwizacja to gotowanie bez przepisu. “
tancerz, performer, choreograf i nauczyciel akademicki żyjący pomiędzy Polską a Belgią. Absolwent Wydziału Teatru Tańca AST w Krakowie. Jego doświadczenie opiera się głównie na praktykach tanecznych, które w swojej idei koncentrują się na poszerzaniu fizycznych granic ciała i przestrzeni. Niedawno, rozpoczął swój research dotyczący wpływu tureckich tradycji na współczesne praktyki artystyczne w Stambule. Stypendysta MKiDN, KPO oraz Prezydenta miasta Ełk.
Kuratorki sceny:
Aleksandra Bożek-Muszyńska
„W improwizacji pozwalam sobie na potok myśli, bazgraninę ruchów, łapanie fali i porzucanie jej (i to w dowolnym momencie - czasem kiedy jest w najwyższym punkcie, a czasem kiedy dopiero nabiera tempa). Nie musi być linearnie, może być w różnych kierunkach.”
Performerka, choreografka, trenerka biznesu i filolożka. W swojej praktyce łączy ruch, dźwięk i słowo. Znaczenie jest dla niej równie ważne, co brzmienie. Zarówno w improwizacji, jak i w choreografiach, które tworzy działa intuicyjnie. Pracuje solo, w kolektywach oraz tworzy choreografie na inne zespoły taneczne i teatralne. Aspekt społeczny jest motorem jej działań. Jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Melbourne, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka MKiDN, Alternatywnej Akademii Tańca 2015-2017 Art Stations Foundation, Intensive Course w SNDO w Amsterdamie oraz beneficjentka Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II Centrum w Ruchu.
Ilona Trybuła
„Kiedy jestem w stanie improwizacji, to jestem w absolutnie szczerym i rzeczywistym stanie bycia. „Nie wiem” smakuje tam inaczej. Jeden ruch otwiera świat i powoduje lawinę zdarzeń. Precyzyjnie i przejrzyście i tak jak ma być.”
Tancerka, choreografka, wykładowczyni, kreatorka i realizatorka wielu wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Autorka spektakli. Stworzyła Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca (sic!), Kolektyw Melba, Laboratorium Improwizacji, Scenę tańca improwizowanego [sic!] saute. Improwizacja jako metoda twórcza i język sceniczny w tańcu współczesnym i choreografii to dziedzina, którą praktykuje, odkrywa i bada. Umiejscawia ją w filozofii bycia gdzie zwykłe i codzienne staje się niezwykłe.