Wigilia wielokulturowa
Kiedy: | 2024-12-15 |
---|---|
Czas trwania: | 17:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
Zapraszamy na wigilię wielokulturową – będzie to okazja do wysłuchania różnych historii i perspektyw oraz poznania osób, z którymi mijamy się codziennie na ulicach. Naszymi bohaterami są warszawianki i warszawiacy różnych narodowości.
Goście i gościnie wigilii wielokulturowej:
Nikita (18 lat, Ukraina)
Nazywam się Nikita, urodziłam się w Charkowie w Ukrainie, ale z powodu rosyjskiej inwazji 2 lata i 9 miesięcy temu przeniosłam się z miasta rodzinnego do Warszawy. W Warszawie pracuję, studiuję pedagogikę resocjalizacyjną na Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz zajmuję się działalnością charytatywną będąc organizatorką wydarzeń dla osób LGBTQ+ wspólnie z fundacją The Warsaw House.
Moim daniem świątecznym będzie sałatka „Śledź pod pierzynką", którą moja mama zawsze robiła na sylwestra.
Sanjar (34 lata, Tadżykistan)
Nazywam się Sanjar Hoshimi i pochodzę z Tadżykistanu. Mieszkam od ponad 6 lat jako uchodźca w Polsce. Tu założyłem fundacji CodeYourPath gdzie pomagamy uchodźcom i migrantom w edukacji IT.
Na tę kolację chętnie przygotuję pilaw tadżycki i opowiem o naszej kulturze.
Khedi (53 lata, Czeczenia)
Jestem aktywistką i animatorką społeczną, pochodzę z Czeczenii, mieszkam w Polsce od 2013 roku. Z wykształcenia jestem pedagożką, członkinią trzech kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyłam w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Inicjowałam Dom Międzykulturowy – oddolną samopomocową inicjatywę uchodźców i uchodźczyń w Gdańsku. Organizuję i prowadzę warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Tworzę i realizuję programy edukacyjne dla szkół, studentów, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji i różnorodności kulturowej. Jestem współautorką badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców realizowanych w Uniwersytecie Gdańskim, a także współzałożycielką i prezeską Fundacji Kobiety Wędrowne, odpowiedzialnej za działania integracyjne i samorzecznicze. Prowadzę przedsiębiorstwo w Warszawie, które zatrudnia osoby z doświadczeniem uchodźstwa z Kaukazu i Azji Centralnej.
Przygotuję manty – tradycyjne pierogi na parze, które często goszczą na rodzinnych stołach w moim domu. Manty mogą być przygotowane w dwóch wersjach: klasycznej z mięsem oraz wegetariańskiej z warzywami. Do tego dodam aromatyczne sosy, które podkreślą smak potrawy.
Bernardo (56 lat, Angola)
Mieszkam w Polsce od 27 lat, ukończyłem iberystyczne studia magisterskie. Uczę w szkole podstawowej i liceum języka hiszpańskiego. Mam różne hobby: między innymi piłka nożna, szachy, śpiew i gotowanie.
Przygotuję potrawę bacalhau á gomes de sá.
Anna (Polska)
Nazywam się Anna Liminowicz, jestem fotografką i autorką reportaży. W centrum moich zainteresowań znajdują się kwestie społeczne. Koncentruję się głównie na tożsamości, stracie i tym, co nas buduje. Jestem laureatką m.in. Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia (2018) oraz Grand Press Photo (2016 i 2014) za długoterminowy projekt Między blokami. We współpracy z Globe and Mail, od lutego 2024 roku relacjonuję kryzys uchodźczy wynikający z wojny w Ukrainie.
Jestem autorką książki "Zamalowane okna", która została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej corocznie za najlepszy reportaż literacki.
Jestem grantobiorczynią National Geographic Society’s Emergency Fund for Journalists.
Współpracuję z The New York Times, The Guardian, The Wall Street Journal, The Globe and Mail, The Financial Times, The Washington Post, El Pais, NBC News, NRC, Der Spiegel, Die Welt, UNHCR i wieloma innymi.
Ukończyłam Fotografię Prasową w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polską Szkołę Reportażu. Mieszkam w Warszawie.
Ugotuję zupę grzybową.
Spotkanie i rozmowę poprowadzi Paweł Loroch – urodzony w Warszawie dziennikarz, smakosz, krytyk kulinarny i autor książek. Od maja 2024 prowadzi w radiu Eska ROCK audycję „Strefa Gastro”. Jego książka „Air Fryer dla początkujących” wydana w październiku uzyskała status bestsellera.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa Anny Liminowicz „This is the place” dostępna od 6 grudnia.
sala widowiskowa / wstęp wolny