Spacer ścieżką tajemnic Mordoru
Kiedy: | 2024-10-05 |
---|---|
Czas trwania: | 16:00 - 18:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
wstęp wolny
Zbiórka przy wejściu głównym do Westfield Mokotów.
Niegdyś Służewiec Przemysłowy, obecnie Mordor, czyli największe i najstarsze centrum biurowe w Polsce. W społecznej świadomości pod tą nazwą funkcjonuje od 10 lat, na tyle długo, że pamięć o obiektach przemysłowych odchodzi w zapomnienie.
Służewiec Przemysłowy powstał na terenie dawnej wsi jako dzielnica magazynowo-industrialna Warszawy. Jego rozwój był elementem szeroko-zakrojonego planu uprzemysłowienia i modernizacji powojennej Polski. Od 1952 do 1956 roku wybudowano tu 30 zakładów produkcyjnych i badawczych, które zatrudniały 20 000 osób. Najbardziej znane to zakłady elektroniczne Unitra Unima, fabryka półprzewodników Tewa (w ramach Unitra CEMI), fabryka dźwigów ZREMB, Zakłady Ceramiki Radiowej, fabryka kondensatorów Elwa czy wreszcie Miejskie Zakłady Autobusowe wraz z Zajezdnią Tramwajową R-3 „Woronicza”.
Obok zakładów w szybkim czasie powstały osiedla dla ich pracowników, m.in. mrówkowy kompleks przy Modzelewskiego czy awaryjne Osiedle Prototypów. Do dziś mieszkają w nich dawni pracownicy i pracowniczki pamiętający Służewiec lat 1950-1990, dla których wspomnienia tego okresu są ważną składową tożsamości indywidualnej i tożsamości Warszawy.
Po 1989 roku większość zakładów zlikwidowano, opuszczone budynki i powstałe w ich miejscach biurowce stały się siedzibami korporacji – dzielnica powoli zaczęła przekształcać się w tzw. Mordor. Obok dawnych osiedli robotniczych, w których do dziś mieszkają pracownicy zakładów zbudowano wielotysięczne zamknięte kompleksy mieszkaniowe dla nowych Warszawiaków i Warszawianek.
O ważnej przemysłowej historii tego obszaru przypominają dziś jedynie nazwy ulic, takie jak Wynalazek, Konstruktorska czy Postępu.
Prowadzący: Jakub Paradowski – licencjonowany przewodnik po Warszawie.
Czas trwania wydarzenia: 120 minut.
Projekt realizowany w partnerstwie z Westfield Mokotów, Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, portalem archiwów społecznych Służew i Służewiec, Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec, Stowarzyszeniem Geocaching Warszawa oraz SP 191.
Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Mokotów
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.