Świadomość poprzez ruch - zajęcia ruchowe metodą Feldenkraisa
Kiedy: | 2024-10-18 |
---|---|
Czas trwania: | 10:00 |
Koszt wstępu: | zapisy |
Metoda Feldenkraisa® to ceniona na świecie metoda samorozwoju poprzez ruch. Jest oparta na zdolności układu nerwowego do nieustającego rozwoju. Każda lekcja jest oparta na delikatnym ruchu, nauczyciel niczego nie pokazuje tylko prowadzi głosem.
Dla kogo?
Dla osób, które szukają lepszego kontaktu ze swoim ciałem i ze sobą. Dla tych, który szukają chwili wytchnienia, dystansu, głębokiego odpoczynku. Dla tych, którzy odczuwają ból, stres, napięcia, źle śpią, borykają się z natłokiem myśli.
Dla osób od 18 do 100 lat. Mających szereg dolegliwości zdrowotnych/ruchowych, ale też dla osób wysportowanych. Dla lubiących ruch, ale też dla osób, które unikają ćwiczeń. Dla osób w różnych sytuacjach życiowych, również dla kobiet w ciąży.
Jak wyglądają zajęcia?
Uczestnicy leżą na kocach z zamkniętymi oczami. Praktyczka niczego nie pokazuje tylko prowadzi głosem. Każda lekcja trwa 40-50 minut. Podczas niej wykonujemy szereg sekwencji ruchowych szukając wygodnych zakresów i łatwych, lekkich i przyjemnych sposobów wykonania danego ruchu. Poruszamy się powoli, płynnie, delikatnie.
Możliwe korzyści: zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie stresu i napięć, poprawa nastroju, powrót do harmonii, głęboki odpoczynek, lepszy sen, obudzenie kreatywności, przyjemnie spędzony czas w ruchu.
Feldenkrais może wspierać m.in. rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, psychoterapię. Może zmniejszyć ból, napięcia, obniżyć stres. Metodę stworzył izraelski fizyk, naukowiec, judoka – Moshe Feldenkrais (1904-1984).
Jak się przygotować?
Zabierz ze sobą koc, na którym będziesz leżeć. Ubierz się ciepło (na cebulkę), wygodnie, zabierz dodatkowe skarpety – zajęcia nie są rozgrzewające.
Prowadzenie:
Marta Górna-Wiszniewska – praktyczka metody Feldenkraisa. Założycielka Neuropracowni www.neuropracownia.pl – miejsca, które wspiera odkrywanie siebie poprzez delikatny ruch i pracę z układem nerwowym. Ukończyła 4-letnie szkolenie w Instytucie Feldenkraisa w Wiedniu. Członkini Austriackiego Stowarzyszenia metody Feldenkraisa. Jej praca poddawana jest stałym sesjom mentoringowym i szkoleniom dokształcającym. Pracuje grupowo i indywidualnie. Poza metodą jej wielką pasją pozostaje taniec.
sala taneczna / obowiązują zapisy: www.fkbb.pl (ruszą wkrótce)
Festiwal Kultury bez Barier to święto dostępnej kultury.
Podczas tych kilku jesiennych dni zbieramy pod parasol programu festiwalowego wydarzenia dostępne odbywające się w całej Polsce.
Do uczestnictwa w festiwalu zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami i bez, starsze, młodsze, z dziećmi, bez dzieci, stałych uczestników i uczestniczki kultury, a także tych, którzy na wydarzeniach bywają rzadko.
Na Festiwalu każdy jest mile widziany!
MOŻESZ, co chcesz!
W 2023 roku pokochaliśmy hasło “Możesz mniej”.
Chcieliśmy głośno mówić o tym, że robienie mniej i wolniej jest w porządku.
W tym roku ta myśl wciąż nam towarzyszy, ale rozszerzamy ją dla tych, którym przyjemność sprawiają także inne rzeczy. Festiwal ma przypominać nam, że jesteśmy różni, różnie korzystamy z kultury, różnie lubimy planować sobie czas, mamy różne zasoby, różne rzeczy dają nam energię.
Hasło, które towarzyszyć będzie nam podczas 12. edycji Festiwalu Kultury bez Barier to: „MOŻESZ, CO CHCESZ!”
Każdy z nas jest inny, wszyscy jesteśmy różni. Różnie korzystamy z kultury, różnie lubimy spędzać czas, mamy różne potrzeby, różne rzeczy nas nakręcają. Hasło „MOŻESZ, CO CHCESZ” ma nam o tym przypominać.
Jesteśmy różni, a dzięki tej różnorodności możemy RAZEM stworzyć niepowtarzalną układankę. Układankę podobną do tej, którą wylepiamy za pomocą kolorowych naklejek z hasłami na naszych laptopach, czy na naszym tegorocznym plakacie.
„MOŻESZ, CO CHCESZ”, dlatego zachęcamy – dopisz, CO CHCESZ do „MOŻESZ” i stwórz w tym roku swoje własne festiwalowe hasło! Puść przy tym wodze fantazji. Nie ma ograniczeń