Oprowadzanie choreograficzne po wystawie
Kiedy: | 2024-10-11 |
---|---|
Czas trwania: | 18:00 - 19:20 |
Koszt wstępu: | bezpłatne z wejściówką |
Czy koncepcje i idee zawarte w pracach Aliny Ślesińskiej można potraktować jako zaproszenie do ruchu? Jak zmienia się nasz odbiór, gdy pozwalamy sobie na cielesną ekspresję w przestrzeni wystawy? Czy i w jaki sposób narzędzia współczesnej choreografii mogą przybliżyć publiczności i na nowo zinterpretować prace artystki?
Dwie choreografki Pelczyńska i Fejdasz, twórczynie formatu „oprowadzań choreograficznych” w Muzeum Narodowym w Warszawie, zapraszają na ostatnie z cyklu spotkań w ruchu z wystawą „Alina Ślesińska. Szkice Przestrzeni” przy muzyce Natana Kryszka.
Oprowadzanie przyjmie formę laboratorium ruchowo-muzealnego, w którym publiczność najpierw zapozna się z wybranymi narzędziami choreograficznymi. Posłużą one następnie jako partytura do wspólnego działania ruchowego w przestrzeni wystawy. Spotkanie zakończy dyskusja. Na wydarzenie zapraszamy osoby zainteresowane twórczością rzeźbiarki oraz poszukujące alternatywnych, partycypacyjnych form obcowania ze sztuką.
Kiedy: 11 października / piątek / 18.00
Dla kogo: dorośli, młodzież
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113a / zbiórka przed Pałacem
Zasady udziału: wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania on-line w każdy wtorek poprzedzający wydarzenie
Weronika Pelczyńska – choreografka, tancerka i wykładowczyni akademicka. Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej (Wydział Inżynierii Produkcji oraz Wydział Zarządzania) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej). Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz gościnnie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i w Instytucie Kultury Polskiej. Od 2011 roku prowadzi indywidualne i kolektywne projekty artystyczne. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz inicjatywę praktyk siostrzeństwa.
Magda Fejdasz – choreografka, aktorka, tancerka. W 2013 ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w programie Teatr Formy – Działania Performera odbywającym się w Krakowie i Bergen, prowadzonym przez Ole Martina Melanda, a także Choreo Lab Warszawa–Zurich – warsztatach dla młodych tancerzy i choreografów z Polski i Szwajcarii. Współpracuje zarówno z teatrami instytucjonalnymi, kolektywami twórczymi, jak i niezależnymi artystkami. Współtworzy inicjatywę choreograficzną praktyk siostrzeństwa.
Natan Kryszk – saksofonista, twórca wizualny. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych. Współtworzy galerię Pracownia Wschodnia. Współzałożyciel tria Pokusa (Olter/Bryndal/Kryszk). Uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej, m.in w Warszawskiej Orkiestrze Improwizowanej Ray’a Dickaty’ego. Grał m.in. z Macio Morettim, Piotrem Pawlakiem, Mikołajem Trzaską i wieloma innymi. Jako rzeźbiarz współpracuje z Grupą Nowolipie, Pawłem Althamerem, Józkiem Gałązką i Adą Rączką. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych Weroniki Pelczyńskiej, Patrycji Kowańskiej, Justyny Sobczyk, Teatru 21, Kuby Kowalskiego, Darii Kopiec, Marty Ziółek i wielu innych.
_________
Fot. Monika Stolarska