reklama

Wernisaż wystawy "Zrzeki" Piotra C. Kowalskiego

reklama
Wernisaż wystawy
Służewski Dom Kultury
ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa
Kiedy: 2024-09-22
Czas trwania: 19:00
Koszt wstępu: bezpłatne

22.09 – 27.10.2024 / niedziela / 19.00
ZRZEKI / Wystawa Piotra C. Kowalskiego
Galeria Służewskiego Domu Kultury „Przy Kozach" (foyer) / wstęp wolny

WERNISAŻ WYSTAWY odbędzie się w Światowy Dzień Rzek 22.09.2024 / niedziela / 19 w Galerii Służewskiego Domu Kultury przy ul. Jana Sebastiana Bacha 15 w Warszawie na Mokotowie.

Wystawa ZRZEKI Piotra C. Kowalskiego to ukłon w stronę rzek i efekt współpracy z bobrami; rezydentami okolic pracowni artysty w Wielkopolsce. Bobry zadomowiły się tuż za płotem artysty; podobnie, jak te „nasze” znad Potoku Służewieckiego w pradawnej dolinie rzeczki Sadurki. Artysta często je słyszał, jednak rzadko widywał. Parę lat temu, kontynuując swoje eksperymentalne działania twórcze we współpracy z naturą, postanowił wykorzystać obecność bobrów do stworzenia obrazów i obiektów. W latach 2013-2023 układał czyste płótna przed norami w stromych brzegach stawu i przez ściśle określony czas oczekiwał na efekt bobrzych praktyk. W rezultacie tej konceptualnej praktyki powstało wiele płócien, które obecnie zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii SDK. W roku 2024 bobrowe prace Piotra C. Kowalskiego były eksponowane na wystawach w Galerii Biała Centrum Kultury w Lublinie oraz Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Piotr C. Kowalski – malarz z dużym dorobkiem artystycznym, który od lat eksperymentuje rezygnując z osobistego gestu artysty, pozwala INNYM współtworzyć swoje obrazy. Urodzony w 1951 roku w Mieszkowie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a w roku 1978 w PWSSP w Poznaniu. Profesor zwyczajny. Malarz z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Tworzył również obrazy w innych technikach. Otwarty był i jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa, osobistego gestu artysty. Pozwala INNYM współtworzyć swoje obrazy. Używa również naturalnych kolorów do realizacji obrazów, czyli m.in.: owoców, warzyw, grzybów, rdzy, dymu, szlamu, mułu, pyłu, kurzu, czy guano ptaków. Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle obrazów: Megabajty Malowania, Jagodowy Fresk i Obrazy Mroźne. Do 2021 roku prowadził pracownie malarstwa X, na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracował również w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie 2000 – 2010, w Akademii Sztuki w Szczecinie 2010 – 2014, w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 2015 – 2019 oraz w Collegium Da Vinci w Poznaniu 2014 – 2024. Obecnie jest profesorem emerytowanym i już nie maluje obrazów, ale za to obrazy „malują” się same.

Wystawa „ZRZEKI” będzie dostępna od 22 września do 27 października 2024 roku w Galerii Służewskiego Domu Kultury.

Kuratorka wystawy oraz koordynatorka wydarzeń organizowanych w ramach Światowego Dnia Rzek / Dzień Dobry Rzeko (edycja czwarta): Nel Lato / SDK.  




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM