Wystawa malarstwa Ewy Pietrzak "Miasto jak rozbite słowo"
adres | ul. Łowicka 21, Warszawa |
---|---|
kiedy | do 9.03.2025 |
Galeria Ł
wstęp wolny
zwiedzanie po kontakcie telefonicznym 22 881 00 74
wystawa czynna do 9 marca
Od wielu lat fascynuje mnie urbanistyka – struktura miasta, jego geometryczna tkanka. Na moich obrazach linie i kształty formują przestrzeń, która jest czymś więcej niż tylko trójwymiarową rzeczywistością.
Początkowo myślałam o tych przestrzeniach jako o miastach, lecz z biegiem czasu coraz bardziej zbliżały się do obrazu labiryntu. Labiryntu, w którym nie ma okien, drzwi, ludzi czy drzew – tylko surowa, niepokojąca struktura, pozbawiona elementów, które znamy z tradycyjnych miast. Ta cisza, pozorna prostota formy, budzi we mnie i w innych uczucie niepokoju.
Tworzona przeze mnie przestrzeń, oparta na mapach znanych mi miast, staje się polem, w którym człowiek jest jednocześnie zagubiony i zaproszony do odkrycia siebie na nowo. Przestrzeń, w której kluczową rolę odgrywają kolory – jaskrawe, kontrastowe, które z jednej strony przyciągają wzrok, a z drugiej wprowadzają element niepokoju, jakby kusiły do dalszego zgłębiania tajemnicy.
Moje obrazy to przestrzenie, w których rzeczywistość jest dekonstrukcją – narracją zbudowaną na niedopowiedzeniu, gdzie cisza i forma spotykają się w jednym punkcie, tworząc miasto – miasto, które jest jednocześnie snem, zagadką i milczeniem. Wędrując przez te przestrzenie, można poczuć, że labirynt nigdy nie był stworzony, by go zrozumieć – lecz by nas zmusić do zastanowienia nad sobą.
Ewa Pietrzak
ukończyła dwa kierunki - Malarstwo oraz Architekturę na dwóch różnych uczelniach. Prace malarskie prezentowane były na międzynarodowych targach sztuki ,,NordArt" w Budelsdorfie, miała wystawę indywidualną w Centrum Designu w Gdyni i brała udział w II Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Projekty jej murali można obejrzeć na ulicy Ogarnej na Starym Mieście w Gdańsku, w biurowcu Alchemia w Gdańsku oraz na Bemowie w Warszawie. Tworzy w różnych technikach malarskich i rysunkowych. Głównym tematem jej prac jest tkanka miejska, jej geometryzacja oraz przedstawienie jej w formie abstrakcyjnej.