reklama

Newsy

Odsłonięcie muralu pamięci Zdzisława Beksińskiego przy stacji metra Służew

reklama
Odsłonięcie muralu pamięci Zdzisława Beksińskiego przy stacji metra Służew
2024-07-22

W niedzielę 21 lipca 2024 odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu Zdzisława Beksińskiego, zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Autorami projektu są Magdalena Rakowska, Paweł Lenarczyk oraz Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio, odpowiedzialny również za stronę graficzną projektu.

Po krótkiej konferencji prasowej w Służewskim Domu Kultury odbył się panel dyskusyjny z udziałem Kamila Śliwińskiego znawcy twórczości Zdzisława Beksińskiego oraz Bartosza Podlewskiego i Pawła Lenarczyka, współautorów projektu muralu Beksińskiego.

- Gdybym miał streścić sztukę Beksińskiego w dwóch słowach, wybrałbym mroczny surrealizm. Beksiński był artystą dystopijnym, krytycznym wobec niepoprawnego optymizmu współczesnego świata. W jego pracach mieszają się motywy rozpadu i zniszczenia, religii i mitologii, symbolizmu i futuryzmu, które wywołują u odbiorcy uczucie niepokoju. Niezwykłe jest jednak to, że mimo tak ponurej wizji świata, Beksiński według relacji przyjaciół i znajomych, był człowiekiem o ujmującym i ciepłym usposobieniu, z dużą dozą humoru, otwartym i serdecznym. Być może na tym polu, w bliskości ludzi, wyczuwał nadzieję i sens życia. Niezależnie od odbioru jego sztuki, Beksiński pozostaje żywą inspiracją dla artystów różnych dziedzin, również dla nas, dlatego z wielką przyjemnością podjąłem się tematu upamiętnienia Zdzisława Beksińskiego w serii "Murale Metra". Bohaterami tego cyklu są ludzie, a nie ich dzieła, dlatego Beksińskiego przedstawiamy w podobnej stylistyce, co pozostałe murale z cyklu, jednak w bardziej stonowanej, przygaszonej kolorystyce, właściwej dla prac artysty - powiedział Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio, autor "Murali metra" oraz „Ursynowskich Murali”.

 

- Do tej pory na “Muralach metra” przedstawiliśmy historyczne postacie tj. Grzegorzewska, Niemcewicz, Pilecki. Podejmując temat Zdzisława Beksińskiego chcieliśmy przypomnieć postać nie tylko wielkiego artysty ale również sąsiada z ul. Sonaty. Podczas promocji projektu w Budżecie Obywatelskim wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami Doliny Służewieckiej, którzy osobiście znali kogoś z rodziny Beksińskich. Opowiadali o nich swoje wspomnienia, anegdoty. To pokazuje, że wspomnienie o Zdzisławie Beksińskim, jego rodzinie jest nadal żywe wśród mieszkańców Mokotowa. Naszym muralem niejako przypominamy o sąsiedzie, który spogląda na nas z muralu szybu metra stacji Służew, niedaleko miejsca gdzie mieszkał i tworzył - powiedział Paweł Lenarczyk, współautor cyklu “Murale metra”, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów.

- Mural odsłonięty przy stacji metra Służew to kolejny namacalny ślad obecności Zdzisława Beksińskiego w Warszawie. Nie zapominajmy, że ten wybitny artysta mieszkał w stolicy przez blisko 30 lat - mijał te same bloki co my, spacerował tymi samymi ulicami, odwiedzał centrum handlowe Land w bliskim sąsiedztwie czy w końcu nieistniejącą już restaurację ze złotymi łukami przy rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej. I choć o wiele przyjemniej byłoby mówić o otwarciu nowej galerii czy wręcz muzeum Mistrza dystopijnego surrealizmu w naszym mieście to już takie inicjatywy jak tak - nowy mural w miejscu, przez które przewija się codziennie tysiące warszawiaków - cieszą i pozwalają wierzyć, że w niedalekiej przyszłości Zdzisław Beksiński doczeka się również „domu" dla swojej sztuki w Warszawie - powiedział Kamil Śliwiński, animator kultury, twórca projektu Polish Masters of Art, który od 10 lat zajmuje się popularyzacją twórczości Zdzisława Beksińskiego i innych polskich artystów.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu w Służewskim Domu Kultury odbyło się spotkanie poświęcone artyście. Podczas spotkania odbył się pokaz archiwalnych materiałów filmowych o młodości Beksińskiego, prezentacja ilustracji wygenerowanych przez AI inspirowanych sztuką artysty oraz rozmowa z zaproszonymi gośćmi: Bartoszem Podlewskim z Bakcyl Studio - twórcą muralu, oraz Pawłem Lenarczykiem - Wiceprzewodniczącym Rady Dzielnicy Ursynów i inicjatorem projektu. Spotkanie poprowadził Kamil Śliwiński, animator kultury i znawca nowych mediów, który od lat prowadzi internetowe projekty promujące polską sztukę (Zdzisława Beksińskiego oraz Polish Masters of Art).

 

W ramach projektu “Murale metra - pociąg do sztuki” z Budżetu Obywatelskiego upamiętnione zostały do tej pory takie postacie jak: prof. Maria Grzegorzewska i Julian Ursyn Niemcewicz (stacja metra Imielin), rtm. Witold Pilecki i Deszyfranci Enigmy (Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski) (stacja metra Stokłosy) oraz bohaterowie kultowego filmu 40-latek (Karwowski i Maliniak) (stacja metra Ursynów).

Na projekt “Murale metra - Zdzisław Beksiński” zagłosowało w 2023 roku 1399 mieszkańców Mokotowa. Koszt muralu w Budżecie obywatelskim wyniósł 40.000 zł. Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu był Zarząd Transportu Miejskiego.
 




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM