reklama

Newsy

Jak wybrać najwłaściwsze przedszkole dla swojego Dziecka?

reklama
Jak wybrać najwłaściwsze przedszkole dla swojego Dziecka?
2023-04-27

Co roku około 6% dzieci w każdej placówce nie przechodzi pomyślnie adaptacji w przedszkolu. Dotyczy to zarówno miejsc publicznych, jak i prywatnych. Powodów może być wiele, niemniej jednak z bogatego doświadczenia pedagogów wynika, że głównym winowajcą jest… brak przygotowania Rodziców.

DUŻY WYBÓR, DUŻY … PROBLEM?

Każda placówka cechuje się swoim własnym, niepowtarzalnym podejściem do wychowania. W tym momencie na rynku można zaleźć miejsca bliskie filozofii Montessori, Gordona, Julla czy innych znanych osobistości. To, że miejsce szczyci się nazwiskiem kogoś, kto zapisał się na kartach pedagogicznej historii, nie oznacza jednak, że rozumie i wie, jak stosować jego założenia.

WŁAŚCIWE, CZYLI JAKIE?

Właściwe miejsce dla naszego Dziecka, to takie, które wyznaje wartości zbieżne z tymi, które MY reprezentujemy. Na początku poszukiwań należy zatem uczciwie odpowiedzieć sobie na szereg podstawowych pytań:

- jakie normy są dla mnie najistotniejsze?
- jakich opiekunów i nauczycieli chcę dla swojego Dziecka?
- co jest dla mnie najważniejsze z punktu widzenia wychowawczego (4-5 punktów)?
- jakie umiejętności u Dziecka chcę kształtować/rozwijać?
- czy jestem gotowy na współpracę z placówką?

Kiedy już odpowiemy sobie na powyższe pytania, należy przeprowadzić research placówek znajdujących się najbliższej miejsca zamieszkania. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę – stanie w korkach po dwie godziny dziennie przez kilka lat nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ten czas można wykorzystać w inny sposób.

Każdy Rodzic powinien zapoznać się z ofertą danego przedszkola, kadrą, ale także panującymi zasadami (zazwyczaj regulaminy i statuty są ogólnie dostępne na stronach internetowych).

ZAWĘŻAMY WYBÓR

Po wytypowaniu swoich faworytów należy rozważyć jeszcze następujące kwestie:

- czy na pewno wszystko mi odpowiada?
- czy nie będę miał problemu z podejściem wychowawczym?
- czy zgadzam się na respektowanie regulaminu i zasad, panujących w placówce?
- czy świadomie decyduję się na współpracę z kardą?

Po przepracowaniu powyższych pytań Rodzic będzie zdecydowanie bliżej podjęcia dobrej decyzji. Procedura ta pozwala na zminimalizowanie przypadkowego wyboru, niezadowolenie, a w efekcie problemy z adaptacją i konieczność zmiany miejsca we wrześniu (trzeba pamiętać, że Maluch doskonale wyczuwa rodzicielskie obawy i niepewności – jeżeli coś nam nie odpowiada, Młody Człowiek da temu wyraźny wyraz).

DAJ CZAS

No dobrze: wykonałeś wszystkie powyższe czynności, odpowiednio się przygotowałeś, wybrałeś TO miejsce. Kalendarz wskazuje na datę 1. września i … jest dramat? Wrzask? Krzyk? Dziecko nie współpracuje, inne biegają po sali i jakby to nie tak miało wyglądać?

Tylko spokojnie! Pierwszy tydzień września jest trudny dla wszystkich: Dzieci, Rodziców, ale i całego personelu przedszkola. Każdy potrzebuje chwili, aby wdrożyć się w powakacyjną rzeczywistość. Kadra musi w końcu zostać sama z nowymi Wychowankami, aby móc nauczyć ich funkcjonowania w nowej przestrzeni. Do trzech tygodni sytuacja powinna się uspokoić. Dopiero po tym czasie można zacząć się zastanawiać nad ewentualną zmianą placówki, jeżeli coś nam nadal nie odpowiada.

WSPÓŁPRACA ZAMIAST IDEALIZACJI

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie ma na świecie miejsca, które byłoby w 100% takie, jakim jest dom rodzinny (nawet jeśli tak się początkowo wydaje). Przedszkola mają swoją specyfikę, służą konkretnym celom i trzeba się z tym pogodzić. Na rynku istnieje jednak wiele wspaniałych miejsc, prowadzonych przez doświadczonych i wykwalifikowanych pedagogów, którzy naprawdę kochają swoją pracę. Trzeba pozwolić im na zaprezentowanie się w pierwszym okresie współpracy i przyjąć do wiadomości, że zdrowa współpraca nie polega jedynie na spełnianiu oczekiwań Rodziców (wielu i różnych, bo przeciętna grupa przedszkolna liczy 16-24. osoby), ale na dialogu i rozmowie. Dlatego tak istotne jest znalezienie miejsca nieprzypadkowego, najbardziej zbieżnego z naszą wizją wychowania.

Autor: Nicole Cieplik, dyrektor - Absolwentka Wydziału Chemii oraz Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, pedagog, certyfikowany Trener Wspomagania Placówek Oświatowych MEN, autorka programów nauczania. W trakcie oficjalnej certyfikacji z zakresu seksuologii dziecięcej. Twórca i prowadząca programy wspierające międzynarodowe szkoły i przedszkola w budowaniu strategii dydaktycznych od podstaw. W prowadzeniu placówki stawia na najwyższą jakość i ciągłe doskonalenie. Wierzy, że otwartość i akceptacja rosną proporcjonalnie do zdobywanej świadomości i wiedzy, co też stara się przekazywać w swojej pracy.

 




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM