Leonardo Padura, pisarz kubański, w Big Book Cafe. Rozmowa i aktorskie czytanie
2022-04-21 |
Z okazji Światowego Dnia Książki przyjeżdża do Polski Leonardo Padura, najpoczytniejszy obecnie pisarz z Kuby. W piątek 22 kwietnia o godz. 19.00 spotka się z publicznością w centrum literackim Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie przy ul. Dąbrowskiego 81. Z pisarzem rozmawiać będzie Agata Kasprolewicz. Przedpremierowo usłyszymy fragmenty nowej powieści autora – „Heretycy". Czytać będzie Dariusz Kowalski.
Leonardo Padura w swoich książkach w oryginalny sposób podejmuje wątki rewolucji i maluje barwny obraz życia na Kubie w ostatnich dekadach. Nadał nowy rys powieści kryminalnej, a także historycznej – w wydanej w Polsce w ubiegłym roku powieści „Człowiek, który kochał psy" fascynująco opisał kulisy zabójstwa Lwa Trockiego.
Pisarz urodził się w Hawanie w 1955 roku. Ukończył filologię na tamtejszym uniwersytecie. Jest laureatem licznych nagród, krajowych i międzynarodowych, w 2013 r. został kawalerem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. Sławę przyniósł mu rozpoczęty w 1991 r. cykl powieści sensacyjnych, którego bohaterem jest porucznik policji Mario Conde. W Polsce ukazały się trzy tomy serii: „Gorączka w Hawanie", „Wichura w Hawanie" i „Trans w Hawanie".
Hawański detektyw Mario Conde jest również bohaterem najnowszej książki Padury, „Heretycy". Na prośbę Amerykanina, Eliasza Kamińskiego, prowadzi dochodzenie w sprawie zaginionego obrazu Rembrandta, który ongiś należał do osiadłej w Krakowie żydowskiej rodziny Kamińskich, a potem najprawdopodobniej trafił na Kubę. Historia obrazu – podobizny Chrystusa – sięga najpierw do roku 1939, następnie cofa się jeszcze dalej w przeszłość, do siedemnastowiecznego Amsterdamu: młody Żyd, łamiąc prawa swojej wspólnoty, zostaje uczniem Rembrandta, a potem, wyklęty jako bluźnierca i heretyk, wraz z obrazem swojego mistrza, ucieka na kresy Rzeczpospolitej, gdzie padnie ofiarą pogromów. Powieść Leonarda Padury, kryminalna i zarazem historyczna, jest pasjonującą opowieścią o ludziach z różnych epok, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, zaś ich marzenia i pragnienia zostają uznane za herezję.
Powieść „Heretycy" ukaże się w Polsce w listopadzie 2022 r. w tłumaczeniu Doroty i Adama Elbanowskich, nakładem Oficyny Wydawniczej Noir sur Blanc. Na spotkanie z autorem w Big Book Cafe wstęp jest wolny. Rozmowę z języka hiszpańskiego tłumaczyć będzie Barbara Maciąg. Rozmowę można będzie także obejrzeć w transmisji na żywo na Facebooku Big Book Cafe.