Uwaga: Premiera! #LOVE. Jak kochać w XXI wieku. Rozmowa z dr Olgą Kamińską
2021-02-11 |
Dlaczego uzależniamy się od drugiej osoby? Jak w czasach Tindera budować trwały i namiętny związek? A jak wyleczyć złamane serce?
Oto walentynkowy przedtakt czyli wyjątkowa rozmowa o chemii, biologii i psychologii miłości!
Dr OLGA KAMIŃSKA, doświadczona psycholożka, autorka popularnego podcastu i nowego przewodnika po miłości w XXI wieku w rozmowie z
AGNIESZKĄ LICHNEROWICZ
Dołącz do rozmowy! Oglądaj on-line!
CZWARTEK, 11 lutego, godz. 20.00
Partner wydarzenia: Znak Literanova
O KSIĄŻCE:
Przyspieszony oddech, głośne bicie serca, motyle w brzuchu... Każdy zna ten stan.
Ale czy wiecie, że dziś w relacje miłosne wchodzi się na zupełnie innych zasadach niż̇ jeszcze dwadzieścia lat temu.
Olga Kamińska w oparciu o najnowsze badania psychologiczne próbuje znaleźć współczesny algorytm miłości, w którym zmiennymi są: Tinder, niezależność finansowa kobiet, nowe i stare modele kulturowe i atawizmy drzemiące w ludzkim mózgu.
Jej współczesny przewodnik po miłości pokaże ci, że możesz znaleźć spełnienie – tam gdzie poprzednie pokolenia nawet nie szukały. Pomoże ci zrozumieć chemię i biologię miłości na podstawie przykładów z twoich ulubionych seriali z Netflixa, udowodni, że nie zakochujemy się od pierwszego wejrzenia, tylko od pierwszego zapachu, a co najważniejsze: przedstawi poparte badaniami wskazówki, jak budować trwały i namiętny związek w XXI wieku.
O AUTORCE:
OLGA KAMIŃSKA – doktor psychologii, wykładowczyni SWPS, badaczka, popularyzatorka i pasjonatka neuronauki, autorka podcastu „#LOVE. Miłość w XXI wieku”. W swojej pracy łączy wyniki badań naukowych z praktyką. Prowadzi zajęcia i warsztaty z zakresu miłości, rozumienia emocji, bliskich relacji. Miłośniczka gór, natury i spontanicznych wyjazdów.
We wstępie do książki pisze:
„We współczesnym świecie z tematem miłości spotykamy się niemal nieustannie. Uwielbiamy romantyczne filmy i historie, których co roku dostarcza nam Hollywood, a prezentowana w nich wizja miłości rozbudza w nas wiarę w sens poszukiwania swojej drugiej połowy. Wyobrażamy sobie, że miłość jest jak strzała Amora – powala nas i nie pozwala nam się oprzeć urokowi kochanka. Ma niemal taką̨ moc jak eliksir miłości zażyty przez Tristana i Izoldę. Można odnieść wrażenie, że to dzięki miłości możemy pełniej doświadczać swojej egzystencji, ale co najważniejsze, to ona jest kluczem do szczęścia. Brzmi wzniośle – prawda?
Tymczasem kiedy spojrzymy na statystyki małżeństw i rozwodów, przekonamy się, że w niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja czy Rosja, rozpada się ponad połowa związków. W Polsce natomiast rozwodem kończy się co trzecie małżeństwo. Również coraz więcej ludzi żyje samotnie, ale wciąż̇ marząc o spotkaniu miłości życia – tej wyjątkowej osoby, która sprawi, że życie nabierze sensu. Dlaczego tak się̨ dzieje? Co ukształtowało sposób, w jaki postrzegamy relacje uczuciowe oraz role społeczne związane z budowanymi związkami?”