reklama
reklama

Newsy

Służewski Dom Kultury. Wiejski kompleks w Warszawie.

reklama
Służewski Dom Kultury. Wiejski kompleks w Warszawie.
2018-10-24

Służewski Dom Kultury to nie jest typowy dom kultury.

SDK jako bryła architektoniczna zaskakuje, ale nie przytłacza. Budynek wspaniale wpasowuje się w otaczający teren, a swoją ofertą kulturalno-rozrywkową zapewnia atrakcje zarówno młodemu jak i starszemu pokoleniu mieszkańców Mokotowa.

Służewski Dom Kultury rozpoczął swoją działalność w 1991 r. - na Służewcu powstało stowarzyszenie, którego celem była działalność na rzecz lokalnej społeczności. Od 1993 r. funkcjonowało w barakach dawnej stołówki budowniczych metra. W ciasnej i mało ergonomicznej przestrzeni placówka była aktywna społecznie przez wiele lat, aż do roku 2008, kiedy to został ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku. Od tamtego czasu zmieniła się nie tylko lokalizacja, ale także i forma działalności. Nowa siedziba Służewskiego Domu Kultury zlokalizowana jest obecnie w sąsiedztwie osiedla Służew nad Dolinką. Budynek SDK nie jest typowym domem kultury. Jest to niepowtarzalny, stylizowany na wiejskie siedlisko zespół obiektów zaprojektowanych przez połączone siły pracowni WWAA i 137 kilo (obecnie 307 kilo). Inwestycja została zrealizowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i Dzielnicę Mokotów.

Architektura obiektu jest powściągliwa i przyjazna, a całość projektu bazuje na założeniu, że architektura budynku powinna mieć bardzo duże znaczenie edukacyjne, kształtować m.in. świadomość ekologiczną. Dominującymi materiałami wykorzystanymi w projekcie są drewno, metal oraz szkło. Ściany obiektu są w całości przeszklone, dzięki czemu goście spacerujący wokół budynku mogą zobaczyć, co dzieje się wewnątrz. Inspiracją dla kształtu budynku był ówczesny dom kultury oraz zachowane siedlisko wiejskie przy ul. Tarniny 7. Nie tak dawno, bo jeszcze w latach 70. znajdowały się tutaj pastwiska oraz gospodarstwa wiejskie, stąd chęć nawiązania do historii tego miejsca.

Nowa siedziba SDK chwalona jest m.in. za proekologiczne ukierunkowanie i połączenie nowoczesnej architektury z tradycją. Architektura Domu Kultury zdobyła uznanie ekspertów, którzy przyznali mu Nagrodę Architektoniczną Polityki 2013.

Od początku swojej działalności SDK ma jasno określone cele:

·      Integracja społeczeństwa w zakresie kultury, ekologii i rekreacji

·      Edukacja oraz animacja artystyczna dzieci, młodzieży oraz dorosłych

·      Prezentacja różnych dziedzin sztuk artystycznych

·      Współpraca z placówkami oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie prezentacji kulturalnych

·      Współpraca ze wszystkimi podmiotami, które oddziałują na kulturę, architekturę oraz ekologią

·      Wielokulturowość

W Służewskim Domu Kultury kluczową rolę pełni edukacja ekologiczna, dlatego też na terenie SDK zlokalizowane są m.in.

·      Zagroda dla kóz

·      Edukacyjny ogródek warzywno-owocowo-kwiatowy

·      Wiatrak (alternatywne źródło energii)

·      Stanowiska lęgowe oraz budki dla ptaków

·      Wieżyczki do obserwowania ptaków

·      Ule oraz dzika łąka

·      Ścianka wspinaczkowa

·      Plac zabaw dla dzieci

·      Sala widowiskowo- kinowa z widownią na 173 osoby

·      Galeria

·      Pracownia multimedialna, plastyczna, taneczna, fotograficzna, klub literacki oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Służewski Dom Kultury to jedyne takie miejsce na mapie Warszawy. Przyciąga bogatą ofertą kulturalną, artystyczną i edukacyjną nie tylko mieszkańców Mokotowa. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca to nie tylko nowoczesna architektura i bogata oferta zajęciowa, ale przede wszystkimspołeczność - mieszkańcy, pracownicy oraz goście. 




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
3.6km/h
1014hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama


Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM